OrmaeVinae (ORMÆVINÆ) to nazwa handlowa i znak towarowy win produkowanych w winnicy Sant’Anasatasio z Pontassieve niedaleko Florencji. To wyjątkowy projekt małżeństwa Aleksieja i Elli skierowany na produkcję najwyższej jakości win oraz oliwy premium. W nazwach projektu oraz win pojawia się łacińska litera “Æ” symbolizująca pierwsze litery imion właścicieli prywatnie małżeństwa z ponad 25 letnim stażem.

Filozofia ORMÆVINÆ kryje się również w nazwie. “ORMa” symbolizuje głębokie zrozumienie dziedzictwa toskańskiej produkcji rolnej. To ślad, który prowadzi przez wieki i uczy, że wspaniałe wino i oliwa z oliwek zrodziły się tutaj dzięki trosce o historię i tradycję. “ORMai” to przekonanie, że idąc śladami przeszłości, do tego czasu trzeba także uwzględnić nowoczesną wiedzę i umiejętności, które są niezbędne w każdym ambitnym projekcie. “ORMoni” to przekonanie, że dobre wino i oliwa z oliwek to klucz do dobrego samopoczucia, stymulujące nasze hormony, przynoszące radość i satysfakcję.

Właściciele zakupili  i odnowili zaniedbaną winnicę “Il Monte” wraz z gajem oliwnym z drzewami w wieku od 30 do ponad 100 lat. Projekt prowadzony jest na zasadach rolnictwa ekologicznego z poszanowaniem tradycji i tożsamości regionu Rufina. W 2019 winnica otrzymujała certyfikat BIO i została członkiem Consorzio Chianti Rufina – organizacji której celem jest ochrona Chianti Rufina, promowanie win z regionu, rozwijanie współpracy między poszczególnymi producentami oraz poszukiwanie idealnej równowagi między nowoczesnością a poszanowaniem tradycji.

Winogrona uprawiane są w winnicy na dwóch obszarach orginalnej “Il Monte” oraz nowej “Quinquaginta” obsadzonej w 2020 roku. Wino i oliwa były tutaj produkowane od wieków. Położenie na szczycie wzgórza, gdzie bryza i słońce są obecne przez cały dzień, stwarza doskonałe warunki do kontynuowania tej długiej tradycji i zachowania dziedzictwa tego historycznego miejsca.

Podstawowe szczepy w winnicy to Sangiovese, najważniejszy szczep Włoch oraz Cabernet Sauvignon, uważany za najlepszy szczep na świecie. Szczepy te są podstawą win superpremium PRIMÆ oraz ÆLLÆ. Obecnie w winnicy powstaje jeszcze wino różowe GIOIÈLLÆ oraz supertoskan MCMXI (Millenovecentoundici), które uzupełniają ofertę. W dojrzewaniu jest również pierwsze wino w 100% z Sangiovese TERRÆLECTAE. Rocznik 2020 pojawi sie wkrótce w sprzedaży. Winnica eksperymentuje również z winami pomarańczowymi.

Recenzje win – winicjatywa:

Pół wieku z supertoskanami | Winicjatywa

O Rùfinie inaczej | Winicjatywa

>>Strona Producenta<<

Wina Producenta