Wyjątkowe winnice

Ipacs Szabo – wyjątkowy człowiek i wyjątkowe wina

„Zamiast miesiąca miodowego”

Na co można przeznaczyć pieniądze odkładane na podróż poślubna?

Wielu z nas znajdzie szereg możliwości. Niestety większość pomysłów niesie ze sobą oczywiste ryzyko dla związku. W szczególnści, kiedy tą alternatywą ma być niespełna dwu hektarowa działka do uprawy winorośli, która dodatkowo będzie wypełniac nasz ograniczony czas.

Istvan Czabo, jeden z najbardziej uznanych winiarzy regionu Villany, wielokrotnie wybierany przez innych winiarzy jako jeden z 5 najlepszych winiarzy Węgier, w 2009 roku podjął taką decyzję. Jak sam mówi nie mógł inaczej. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Winnica stała się odnawiającym się symbolem wspólnoty, wyzwania, wolności i szczęścia.

Kiedy wspólnie z gospodarzem podziwiamy widoki z tego urokliwego miejsca trudno dziwić się takiej decyzji.

Istvan przez 22 lata pracował dla Vylyan współtworząc jedne z najlepszych win Villany. Vylyan dzięki takiemu dyrygentowi mimo swojej wielkości było doceniane nie tylko przez zwykłych miłośników wina, ale również przez krytyków.

W 2021 Istvan podejmuje decyzję, aby poświecić się swojej małej winnicy. Rezygnuje z dyrygowania 120 osobowych „chórem” w Vylyan. Mówi „Odważmy się być mali. Nie chcę więcej, chce wydobywać ze wszystkiego to, co najlepsze”. Poza tworzeniem własnych win marki Ipacs Szabo, Istvan jest prezydentem Siklós Tenkes Wine Community oraz głównym winiarzem w Instytucie Badawczym Uprawy Winorośli i Enologii Uniwersytetu w Peczu, wspiera także rozwój winnicy Artor.

Prywatnie Istvan to ojciec czwórki dzieci, niezwykle życzliwy i miły człowiek. Chętnie dzieli się swoją pasją i wiedzą. Człowiek, z którym o winie można dyskutować godzinami. Człowiek, który z każdym swoim winem nawiązuje metafizyczny kontakt, a jeśli tylko pojawiają się „szumy” wino nie znajdzie drogi do butelki. Kiedy odwiedzamy Istvana jest tuż przed butelkowaniem nowego rocznika, ale jak sam mówi nie podjął jeszcze decyzji. Z jednym z win nie nawiązał jeszcze “połączenia”, my odwrotnie jesteśmy zachwyceni, ale ufamy że ogromne doświadczenie gospodarza pozwala mu ocenić, żę nie osiągnął jeszcze ideału.

Kosztując win Ipacs Szabo możecie być pewni, że jest w nich serce i pasja wyjątkowego człowieka.

W ofercie Ipacs Szabo obecnie znajduje się zaledwie kilka win – większość na wyczerpaniu, najbardziej wytrwali będą musieli zaczekać na odsłonę z nowego rocznika:

FEHÉR (Biały Frank) Nie można żyć bez białego wina i nie warto tego robić bez czerwonego. Rzadkie oblicze Cabernet Franc w białym winie. Istvan podążając za swobodą eksperymentowania, daje odpowiedź co soczysty miąższ winogronowy może zapewnić.

INNI JÓ (Picie jest dobre) Młodszy syn Istvana Vencel skosztował łyka i powiedział „dobrze jest pić”, a potem jego najstarszy, Vince, dodał: “Picie jest dobre!” – trzylatek instynktownie wyartykułował esencję, nad którą wielu pracuje od pokoleń, Kekfrankos/Cabernet Franc

NÁSZÚT HELYETT (Zamiast miesiąca miodowego) Symboliczna nazwa Villany Franc (Cabernet Franc) w najczystszej postaci.

IDŐTLEN (Odwieczny) Jak mogło wyglądać wino, które można było pić w czasach starożytności. Odpowiedź jest w tej butelce. Najnowsze wino Ipacs Szabo zostało wykonane zgodnie z najstarszą obróbką wina. Nie biały, nie różowy, nie czerwony. Wino. Czas na długo pielęgnowane wyzwanie “podróży w czasie” przyszedł wraz ze zbiorami w 2021 roku. Owoce bardzo starej, rozproszonej plantacji odziedziczonej wraz z majątkiem przygotowywane w taki sam sposób, w jaki wina mogły być wytwarzane kilka tysięcy lat temu. Odmiany mieszane, deptane stopami, dojrzewanie w amforach. Pierwszy rocznik IDŐTLEN jest pięknie zabarwiony, zaskakująco owocowy, znaczący, a jego zakończenie bardzo długie. Wyprodukowano dwie amfory, 580 butelek, różne odmiany m.in. tökszőlő, kékszőlő, rózsaszín szlanka, olaszrizling, csomorinka, gohér, Alkohol: 13,5%.

Komentarz do “Ipacs Szabo – wyjątkowy człowiek i wyjątkowe wina

  1. Monika pisze:

    Ciekawy artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *