Ponad 80 lat temu pierwsza winorośl została zasadzona na polu West Auckland. Ta winorośl wyrosła na rodzinną winnicę, która stoi do dziś.
W rzeczywistości bardzo niewiele winnic w Nowej Zelandii może twierdzić, że ma bardziej dumne dziedzictwo winiarskie niż Soljans. Jest to trzecia najstarsza winnica w Nowej Zelandii, która nadal należy i jest zarządzana przez oryginalną rodzinę.
Historia rozpoczyna się wieki temu w miasteczku Stari Grad, na wyspie Hvar w Chorwacji, gdzie narodziła się rodzinna tradycja winiarska. W 1927 roku Bartul Soljan i jego żona Rakelina wraz z dziećmi popłynęli do “Nowego Świata”, ze sztuką winiarską starannie zapisaną w ich sercach. Po zaadaptowaniu się na nowych ziemiach i zasadzeniu pierwszych winorośli, marzenie o sprowadzeniu produkcji wina do Nowej Zelandii stało się rzeczywistością. W 1932 roku Bartul założył pierwszą winnicę Soljans Family Vineyard w Henderson w West Auckland.
Wina Soljans są jednymi z najbardziej znanych win nowozelandzkich w Polsce i spotykają się z entuzjastycznymi opiniami. Pochodzące z tej winnicy Sauvignon Blanc Marlborough cieszy się dużą popularnością wśród wielbicieli tego szczepu.

Wina Producenta