Pozostałe

Jak rozpocząć przygodę z winem?

Jak rozpocząć przygodę z winem w kraju, gdzie często wybierane są znacznie mocniejsze alkohole bądź piwo, gdzie winiarstwo nie jestem nieodzownym elementem kultury, gdzie dobrej jakości wino nie zawsze dostępne jest w tak przystępnej cenie jak we Włoszech, Portugalii, Hiszpanii czy nawet we Francji.

Chęć poznawania wina wymaga w Polsce pewnego samozaparcia i dyscypliny. Z drugiej jednak strony nie mamy żadnych ograniczeń, uprzedzeń czy przyzwyczajeń odnośnie konkretnych szczepów. Przygodę z winem możemy kreować dowolnie zgodnie z indywidualnymi preferencjami smakowymi.

Szczepy dla początkujących

Od czego więc zacząć? Nie ma idealnego schematu postepowania. Chyba najprościej jest podążać za tym co podpowiada nam nasze ciało i co nam smakuje. Początki dość często wiążą się z winami mniej wytrawnymi, z mniejszą kwasowością i mniejszą zawartością tanin (taniny czy inaczej garbniki to substancje, które powodują uczucie cierpkości, goryczy, ściągania). W Polsce dość często czerwonym szczepem, od którego wiele osób zaczyna to Primitivo, z białych jest to półwytrawna lub półsłodka wersja Rieslinga, my częściej polecamy mniej znane szczepy Aglianico czy Palave. Z win musujących najczęściej wybierane jest włoskie prosecco. W miarę upływu czasu warto jednak próbować win, które mogą się wydawać trudniejsze w odbiorze – może się szybko okazać, że zacznie nam smakować coś zupełnie innego niż początkowo. Z naszej selekcji przygotowaliśmy nawet specjalny zestaw dla początkujących.

Na którymś etapie przygody warto skosztować i poznać popularne szczepy takie jak białe: Chardonnay, Sauvignon Blanc, czy bardziej wytrawny Riesling oraz czerwone: Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah. Poziom bardziej zaawansowany to poznanie różnic dla konkretnych szczepów w różnych klimatach. Chardonnay produkowane w chłodnym klimacie będzie miało zupełnie inne oblicze niż w klimacie umiarkowanym czy gorącym. Zaproponowane szczepy należą do jednych z najbardziej popularnych na świecie a wina z nich wytwarzane można odnaleźć w wielu regionach winiarskich. Podstawowa znajomość szczepów pozwala wybrać najlepsze dla nas wino w większości restauracji. Należy jednak pamiętać, że wiele krajów czy regionów winiarskich ma swoje specyficzne szczepy. I tak odwiedzając Włochy powinniśmy poznać między innymi Sangiovese, Montepulciano, Nebbiolo czy Pinot Grigio. Będąc w Hiszpanii błędem byłoby nie skosztować Tempranillo. Podobnych przykładów jest mnóstwo – każdy region winiarski ma swoje „ulubione” mniej lub bardziej znane szczepy. Niekiedy odwiedzając restaurację, najczęściej w znanym i cenionym regionie winiarskim, menu może zawierać wina wyłącznie z tego regionu.

Cena

Czy warto sugerować się ceną? To trochę tak jak z narciarstwem. Czy poczatkujący narciarz powinien uczyć się na sportowym sprzęcie z najwyższej półki – może, ale niekoniecznie będzie to dla niego najlepsze rozwiązanie. Podobnie z najtańszymi nartami – nie zawsze będzie to idealny wybór. Odpowiednio dobrany sprzęt może znacznie przyspieszyć naukę a dodatkowo znacznie zwiększyć odczucie przyjemności. Z winem jest podobnie. Pewnie na początku bardzo trudno będzie nam docenić najlepsze wina z Bordeaux, najlepsze Barolo czy Brunello. Z drugiej strony ogromna przemysłowa produkcja najtańszych win nie zawsze dostarczy odpowiednich doznań a wręcz może na długo pozostawić w pamięci niewłaściwą charakterystykę danego wina.

Cena wina, podobnie jak wielu innych produktów, odzwierciedla równowagę pomiędzy popytem i podażą a jakość wina jest tylko jednym z wielu elementów kreujących cenę. Warto jednak pamiętać, że produkcja jakościowego wina bardzo często wymaga ogromnych nakładów pracy i środków. Najlepsze francuskie beczki moga kosztować nawet kilka tysięcy Euro. Użycie nowej takiej beczki w procesie winifikacji znacząco podnosi cenę wina. Podobnie kilkumiesięczne suszenie winogron czy użycie dobrego naturalnego korka wpłynie na cenę. Z drugiej strony ceny najdroższych win bywają absurdalnie wręcz wysokie i pozostają całkowicie oderwane od kosztów produkcji. Warto więc zachować zdrowy rozsądek.

Nasze postrzeganie ceny zależy równiez od okoliczności. Zamawiając wino w restauracji jesteśmy przyzwyczajeni do określonego poziomu cen. Zakup wina poza restauracją w podobnej cenie jest dla wielu znacznie trudniejszy. Oczywiście w restauracji otrzymujemy jeszcze odpowiedni serwis – niemniej gdybyśmy przeznaczyli podobne środki na zakup wina poza restauracją otrzymamy produkt nieporównywalnie lepszy jakościowo.

Najlepszy sklep z winem

Gdzie więc szukać odpowiednich win. Najlepszym miejscem, gdzie możemy zaopatrzyć się w wina jest zakup bezpośrednio od winiarza. W ten sposób często możemy poznać osoby, które wytwarzają wino, ich historię, najczęściej możemy też skosztować wielu różnych win, niekiedy nawet z kilku różnych roczników. Bezpośredni zakup nie zawsze jest jednak możliwy a dodatkowo trudno odwiedzić kilkadziesiąt winnic, żeby zaopatrzyć się w wiele różnych win.

Testowanie win w restauracji ma wiele zalet. Często odpowiednio dobrane wino do posiłku potrafi pokazać pełnię swoich cech jednocześnie podkreślając smak dania. W najlepszych restauracjach doborem wina zajmuje się dedykowana osoba, często sommelier z ogromną wiedzą, który chętnie wesprze w doborze wina. W dobrych restauracjach możemy również oczekiwać, że jakość wina będzie na odpowiednim poziomie. Niestety w naszych realiach ekonomicznych restauracja jest też z reguły najdroższym miejscem na zakup wina a ceny potrafią mocno zaskoczyć niejednokrotnie osiągając poziom kilkukrotnej ceny detalicznej. Tylko częściowo można to uzasadnić znacznie mniejszym spożyciem wina a przez to również wyższymi cenami zakupu. Z naszych obserwacji bardziej przystępne ceny mają lokale dedykowane winom, winiarnie czy lokale gdzie możemy zakupić wino na wynos.

Najtaniej można zaopatrzyć się w wina w dużym supermarkecie, dyskoncie czy hipermarkecie. Niestety najczęściej będą to wina z ogromnych winnic, często produkujących wina na przemysłową skalę i często mających niewiele wspólnego ze smakiem i charakterystyką danego szczepu. Można oczywiście znaleźć perełki – wymaga to jednak wielu prób, wytrwałości a często także dużej wiedzy winiarskiej. Duże winnice często obecne w supermarketach produkują również wina najwyższej klasy – z reguły nie będą one dostępne w ofercie marketów a dodatkowo ich cena nie jest już tak atrakcyjna.

Specjalistyczny sklep z winem jest moim zdaniem najlepszym miejscem na zakup wina. Opinia ta nie wynika z faktu, że sami obraliśmy taką drogę biznesową, ale z własnych wcześniejszych doświadczeń. Przez lata właśnie takie sklepy były dla nas, obok winnic, podstawowym miejscem zaopatrzenia w wino. Nie są to najtańsze miejsca, ale bardzo często pozwalają zakupić wyjątkowe wina, często z małych butikowych winnic. Dodatkowo, to co zawsze ceniliśmy, to możliwość rozmowy, poznania historii wina a także fachowa pomoc w doborze odpowiedniego wina. Często po kilku wizytach sprzedający znali już nasze preferencje a kolejne rekomendacje idealnie trafiały w nasze gusty.

Wino to alkohol

Wino zawiera alkohol. Rozpoczynając przygodę z winem należy pamiętać, że alkohol spożywany w nadmiernych ilościach szkodzi zdrowiu. Jeśli celem naszej podróży jest stan upojenia alkoholowego wino nie będzie dobrym rozwiązaniem, a już na pewno nie najtańszym. Aby móc delektować się pełnią smaków zawartych w winie należy zachować umiar. Od samego początku historii wino nie stanowi jedynie elementu diety, pojawia się w religiach, sztuce, tradycjach. Jest nierozerwalnie związane z kulturą. Odpowiedni poziom kultury osobistej jest więc niezbędny  🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *