Historia Rustenberga sięga 1682 roku, kiedy to tereny obecnej winnicy Rustenberg zostały przyznane Niemcowi Roelof Pasman z Meurs nad Renem i który dostrzegł potencjał uprawy winorośli na tych terenach i nazwał gospodarstwo “Rustenburg” po swojej rodzinnej miejscowości, później zmienionej na Rustenberg. Do 1781 roku w gospodarstwie wyprodukowano około 3000 skrzynek wina. Produkcja podwoiła się do końca wieku i zbudowano nową piwnicę. Wino jest butelkowane w tej piwnicy nieprzerwanie od 1892 roku.
Na początku 1800 roku Rustenberg został podzielony przez właściciela Jacoba Eksteena. Część winnicy nosząca nazwę Rustenberg została sprzedana holendrowi JA van der Byl’owi, a część winnicy została wydzielona i darowana zięciowi Jacoba Eksteena, który nazwał ja Schoongezicht i sprzedał zaraz potem Hendrikowi Cloete, zięciowi van der Byl’a.
Rustenberg i Schoongezicht były u szczytu około 1812 roku, z pięknymi zagrodami i kwitnącymi winnicami. Ale w połowie stulecia recesja w połączeniu z chorobami winorośli przyniosła gospodarstwom bankructwo i wywłaszczenie.
Schoongezicht został kupiony i uratowany w 1892 roku przez Johna X Merrimana (premiera Przylądka), a Rustenberg został kupiony przez jego szwagra Sir Jacoba Barry’ego, którzy wspólnie zrewitalizowali gospodarstwa i zastąpili zarażone przez wirus filoksera krzewy na odporne na wirus odmiany winorośli. Nowe krzewy zostały zaszczepione na odpornej na choroby amerykańskiej podkładce; Wina były eksportowane do Anglii i na kontynent – a nawet znajdowane na Syberii.
W 1941 roku Peter i Pamela Barlow kupili Rustenberg, później nabyli również Schoongezicht i ponownie połączyli posiadłości. Prowadzenie gospodarstwa przejął ich syn Simon w 1987 roku. Syn Simona, Murray, dołączył do prowadzenia farmy wraz z ojcem w 2012 roku. Barlowowie są w Rustenbergu od ponad 75 lat: najdłuższy okres posiadania farmy przez jakąkolwiek rodzinę.

Wina Producenta