Pozostałe

Najlepsze wina na karnawał

Karnawał

Jak zawsze rozpoczyna się 6 stycznia czyli w święto Trzech Króli, a kończy w Środę Popielcową, w tym roku wypada ona 22 lutego. Mamy zatem 47 dni pysznej, chciałoby się powiedzieć szampańskiej zabawy. Karnawał to czas radości i wspólnego świętowania. To okres zimowych balów i spotkań z przyjaciółmi. Zwyczaj organizowania zabaw i korowodów rozpoczął się w średniowieczu w Grecji i jest związany z obchodami święta greckiego boga Dionizosa. Obchody te były zaś nieodłącznie związane z zabawą całej społeczności, łamaniem wzorców i piciem dużej ilości wina. W Polsce karnawał zaczęliśmy obchodzić w okresie odrodzenia, a na świecie obchodzony jest w wielu krajach. Najsłynniejsze karnawały odbywają się w Wenecji, w Kolonii, Nicei, Rio de Janeiro, czy w Nowym Orleanie. Podczas karnawału odbywają się korowody i festiwale z tańcami, fajerwerkami, maskami, kostiumami karnawałowymi, czy śpiewami. Wszystkiemu towarzyszy dobre jedzeni i wino.

Dlaczego tak chętnie pijemy wina musujące w karnawale?

Wszystko zaczęło się od szampana. Zwyczaj ten wywodzi się już XVIII wieku, kiedy to szampan zjawił się na dworze królewskim w Wersalu i towarzyszył świętowaniu rozmaitych uroczystości zarówno na dworach królewskich Francji, jak również Anglii, gdzie wina szampańskie były importowane od jakiegoś czasu. Pod koniec XIX wieku moda na bąble nabrała rozpędu, a szampan stał się symbolem luksusu nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych.  Był podawany na każdym balu karnawałowym wydawanym przez arystokrację, burżuazję, a z czasem również przez inne warstwy społeczne. Jako, że Szampan ze względu na zastrzeżoną nazwę oraz metodę produkcji był drogą przyjemnością Ci, którym nie zależało na splendorze wybierali wina musujące spoza Szampanii, czy w ogóle Francji. W wielu krajach produkuje się doskonałe wina musujące, które nie mogą nazywać się szampanami ze względu na pochodzenie, a często nie ustępują świetnym francuskim szampanom, jak np. Pinot&Pinot, czy Blanc de Blancs z butikowej morawskiej winnicy Gala, które w drugiej fermentacji na drożdżach pozostają przez 36 miesięcy.

Czy jest dobra alternatywa dla szampana?

Dzisiaj na rynku istnieje wiele odmian win musujących produkowanych w różnych krajach, różnymi metodami, oferujących rozmaitość smaków i aromatów i oddających charakter danego miejsca. Dlatego przy wyborze wina należy kierować się własnymi preferencjami i upodobaniami, tak aby wino było w naszym stylu i nam smakowało 😊

Prosecco

Alternatywą dla szampana mogą być wina musujące produkowane we Włoszech – prosecco,  powstające ze szczepu glera i wytwarzane metodą  Charmat, tańszą od tradycyjnej, czyli z wtórną fermentacją w dużych, stalowych tankach zamiast w butelkach. Przy wyborze prosecco trzeba być ostrożnym, gdyż w związku z rosnącą popularnością w ostatnich latach wielu producentów niestety bardzo obniżyło poziom  jakość. Najlepsze prosecco pochodzi regionu Conegliano Valdobbiadene. Prosecco jest na pewno idealną bardziej ekonomiczną opcją (chociaż tu wyjątkiem jest najlepsze i najdroższe prosecco z regionu Cartizze) na czas karnawału i świetnie komponuje się z białymi szparagami, sushi, z łagodnymi serami i oczywiście z owocami morza. Doskonałą propozycją może być najwyższej jakości prosecco z winnicy Fasol Menin.

Cava

Hiszpańska Cava   – to wino musujące produkowane jest metodą tradycyjną, co oznacza że podobnie jak szampan przechodzi drugą fermentację w butelce. Cava jest również świetną alternatywą dla szampana, produkowana jest z rodzimych hiszpańskich szczepów, takich jak Macabeo, a czasem Parellada i Xarello i potrafi zachwycić złożonością smaków i aromatów od cytrusowych po kwiatowe. W ostatnim czasie modna jest Cava blanc de blanc, co oznacza że jest produkowana w całości ze szczepu Chardonnay, z którego produkowane jest również znane chablis. Zgodnie z wymaganiami Cava musi dojrzewać min. 9 miesięcy na osadzie drożdżowym w drugiej fermentacji, a w przypadku „gran reserva” jest to min 30 miesięcy. Cava świetnie komponuje się z owocami morza, krewetkami, homarem, czy też hiszpańską paellą.

Cremant

Francuski Cremant – to wino musujące produkowane w wielu regionach Francji, w tym Alzacji, Burgundii, Bordeaux, czy Dolinie Loary. Podobniej jak szampan cremant produkowany jest metodą tradycyjną, a jego produkcja podlega ścisłym regulacjom. Aromaty i smaki różnią się w zależności od rodzaju winogron, które zostały użyte do wytworzenia tego wina. W większości z nich wyczuwamy kremowy i orzechowy smak, nuty gruszkowe i jabłkowe. Najsłynniejsze cremant powstają w Alzacji, która odpowiada za ponad połowę produkcji tego musującego wina we Francji. Cremant to zazwyczaj kupaż między innymi ze szczepów chenin blanc, pinot noir, pinot gris, rieslinga czy pinot blanc, ale powstają również jednoszczepowe wina głownie z pinot gris lub rieslinga.

Pozostałe

Niemiecki i Austriacki Sekt – nazwa sekt pochodzi z języka niemieckiego i oznacza rodzaj wina musującego. Niemcy są jednym z największych producentów wina musującego na świecie, z czego 80% to konsumpcja krajowa. Tak, dużo produkują i dużo wina wypijają. Niemieccy winiarze używają różnych metod produkcji win musujących. Winzersekt (sekt winiarza) to najwyższy poziom jakościm porównywalny do szampana, produkowany metoda tradycyjna, a winogrona pochodzą z tej samej winnicy. Odpowiednikiem austriackim jest Hauersekt. Do produkcji niemieckiego wina musującego używa się odmian, takich jak Riesling, Chardonnay, Pinot Blanc, czy Pinot Noir. W Austrii sekt jest robiony metodą klasyczną z gron Welschriesling i Gruner Veltliner dając winu złocistą barwę. Różowe wydanie sekt w większości produkowane jest z Blaufränkisch. Sekt może być wytrawny lub półwytrawny.

Nasze propozycje austriackich win musujących to Spumante Rosè Edition wykonane z Pinot Noir oraz Spumante Blanc de Blancs ze szczepu pinot blanc z winnicy Krug.

We Włoszech produkuje się tez świetne muscaty, lekko musujące, słodkie białe wina o niskiej zawartości alkoholu. Jednym z bardziej popularnych rodzajów wina moscato jest są d’Asti i Asti spumante, które można wytwarzać tylko w Piemoncie we Włoszech. Doskonałą propozycją może być wino Leo z winnicy Guerrieri produkowane metoda Charmat, świetne do deserów i ciast.

Pozostałe znane wina musujące to Franciacorta z Włoch (Lombardia), produkowana metodą tradycyjną ze szczepu chardonnay z dodatkiem pinot bianco. Również włoskie Lambrusco z regionu Emilia Romagna. Słodkie czerwono wino musujące produkowane metoda Charmat, czy portugalskie zielone wino musujące – Vinho Verde. To młode, nie do końca dojrzałe wino, delikatnie musujące.

Jak widzicie wybór jest naprawdę spory i każdy znajdzie coś dla siebie 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *